Halaink is jól járnak vele

Zeolit – a sokoldalúan felhasználható ásvány

Presztízs | archív | 2010.07.02. | 2011.05.01.
tudomány, zeolit
Halaink is jól járnak vele
Mi is az a zeolit? Egy, a természetben előforduló környezetbarát kőzet. A zeolit családnak több mint negyven tagja van, melyek közül egyik a jelen cikk tárgyát képviselő, üledékes eredetű kőzet, amelyet főleg a klinoptilolit elnevezésű ásvány alkot. A zeolitot többek között ioncserélő tulajdonsága különbözteti meg más kőzetektől.
Ennek az ioncserélő tulajdonságnak az a lényege, hogy a kristályrácsban lévő, pozitív töltésű ionok cserélődhetnek (kation-cserélő tulajdonság). A zeolit aktiválása során a kőzetben üregek alakulnak ki, amely egyúttal adszorpciós tulajdonsággal is felruházza.
 
A zeolit, mint víztisztító
 
A kőzetnek a fent leírt ioncserélő, és adszorpciós tulajdonságát aknázzák ki azzal, hogy a vizekben lévő nem kívánatos anyagokat megkötik vele (mint például az ammóniumiont). Kedvelt felhasználási területe ezért a szennyvíz tisztítása, de előszeretettel alkalmazzák akvarisztikusok az akvárium vizének tisztítására, továbbá hobbikertészek is a kerti tavaknál, a tó vízének tisztán tartására, és algátlanításra.
 
A zeolit, a kerti tó őre
 
Presztízs Magazin
Kerti tavak esetében a zeolitnak két szerepe is van. Alkalmazható a fenékre "szórva", vagy szűrőkonténerben használva. A zeolitot a tó aljára szórva alkalmazhatjuk egyrészről úgy, hogy kellemes esztétikai látványt nyújtson, másrészről pedig, hogy ezzel is halaink "kedvében" járjunk – lehetőséget adva nekik, hogy a zeolitkövek között hódoljanak bujkálási, rejtőzködési vágyaiknak. A termék bizonyos fokig a vízi növények nyomelem-utánpótlását biztosítja, tehát itt – elsősorban – nem a képződő szennyeződések megkötése a cél!
 
Zeolit konténeres szűrőben
 
A tavak vizét általában szivattyú segítségével egy szűrőkonténeren keresztül forgatjuk. Ebbe a konténerbe tesszük a zeolitot, amely a tényleges szűrést fogja elvégezni. A szűrőkonténer méretét úgy válasszuk meg, hogy megfelelő mennyiségű zeolitot tudjuk benne elhelyezni. Közepes terheltségű tó esetén 1 köbméter vízhez nagyjából 1 kg zeolit szükséges, amit kéthetente, de legalább havonta érdemes megtisztítani a fizikai szennyeződésektől. Ilyenkor vegyük ki a szűrőből, és kerti locsolótömlővel mossuk le a felületére lerakódott szennyeződést! Érdemes minden tavasszal regenerálni a zeolitot, amiről bővebb információt kaphat Ön is honlapunkról (www.zeolit.hu).
A kerti tavak szűrésére a KLINO-GARDEN és KLINO GARDEN EXTRA zeolitot ajánljuk.
Szóljon hozzá!
Értékelje a cikket:
Átlag: 5
Küldje el ismerősének!

Kommentek

Szóljon hozzá!

szerettem volna vásárolni 1 zsák 25kg, zeolitot kb. 2000ft, a szálitás meg majdnem4000ft, sok mindent rendeltem, és küldtem már de ez a szálitó cégh a legdrágább az országba amivel találkoztam, csodálom, hogy még nem ment csődbe! így elmaradt a zeolit rendelés, keresek egy korett ajánlatott!