Fogas kérdések fogainkról
Nemesfémek, fogszabályozó a szájban – rémálomból divathullám?!

A problémák gyökere
Megdöbbentő adatok kis hazánk szájhigiéniai állapotát illetően! Összlakosságunk mindössze fele használja napi két alkalommal, rendeltetésszerűen a fogkefét. Ugyebár ez azt jelenti, hogy az utcán szembejövők, vagy az irodában, iskolapadban mellettünk ülők közül csupán minden második ember mossa meg reggel és este is a fogát. Még ennél is hihetetlenebb, a népesség 15%-a abszolút nem is törődik a fogápolással, pedig csak napi kétszer 3-4 percről beszélünk!
A rendszeres fogápolást kisgyermek korban el kell kezdeni. Már a babák első fogacskáit fontos megmosni, hogy később egészségesek maradjanak. Kezdetben fogkrém sem szükséges, elég, ha kefével alaposan átdörgölik a picik ínyét. Ha egy kisgyereket időben rászoktatnak arra, hogy a legideálisabb esetben minden étkezés után fogat mosson, ezt nagy valószínűséggel élete végéig be fogja tartani. Ám sajnos ez sem nyújt kizárólagos garanciát, mert mint köztudott, a genetika is roppant fontos szerepet tölt be a fogak egészségében.
Ha a rendszeresség megvan, már „csak” a megfelelő eszközöket kell kiválasztani. A piacon kapható termékek klinikailag teszteltek, a legtöbbjüket még különböző, nagynevű fogorvosok is ajánlják. Ezek egytől egyik alkalmasak arra, hogy megvédjük a mosolyunkat. Leginkább az árukban mutatkozik különbség. Mint minden más esetben, a minőséget itt is meg kell fizetni, és nem is egyszer, hanem egészen pontosan évente háromszor-négyszer. Ugyanis negyedévente, de maximum négyhavonta fogkefét kell váltani, sőt! Ha bármiféle betegség ledönti az ember fiát-lányát a lábáról, a kefe azonnal vándoroljon a kukába!
A helyes ápolás

A jó fogkefe minden apró kis helyet képes elérni – ezért is, leginkább a kis fejűek ajánlottak. Ma már számos elektromos verzió kapható, ami körkörös mozgásának köszönhetően nagyban elősegíti a helyes tisztítást. Persze ebből is vannak különböző árkategóriájú modellek. Ha egy elemes, vagy akkumulátoros készüléket választunk, akkor sem feledkezhetünk meg a fejek rendszeres cseréjéről.
A fogkrém a másik, alapvető kellék. Fogkrém és fogkrém között hatalmas árrés lehet, így ha fogkrémet választunk, ne az ár legyen a döntő! Sokkal inkább az legyen a szempont, hogy mit tartalmaz! A kulcsszó: a fluorid. Ez az anyag ugyanis beépül a fogzománcba, így hatékony védelmet nyújt a fogszuvasodás és a fogkő-lerakódás ellen.
Sokan azt gondolják, itt be is fejeződik a rituálé, ám ez nem így van. Ugyanis a nyelv tisztítása legalább ugyanennyire fontos. A kellemetlen szájszag okozója ugyanis ez a kis ízlelőbimbókkal dúsított szerv. A nyelven megtelepedett apró baktériumok a magas fehérjetartalmú ételek lebontása során nagy mennyiségű kénhidrogént szabadítanak fel, mely minden száj rémálma. Ám ezek ellen is nagyon egyszerű a védekezés – a fogkefével jó alaposan át kell dörzsölni a nyelvet: és volt szájszag, nincs szájszag.
Ugyan a fogkefe a leghatékonyabb eszköz az étkezések utánra, de nem mindig adatik meg a lehetőség az étel elfogyasztása utáni fogmosásra. Ilyenkor a lehető legjobb megoldás a fogselyem. Ez az apró kis találmány sok kellemetlen maradványtól mentheti meg használóját.
Fehér, mint a hó
Vannak szerencsés emberek, akik elmondhatják magukról, hogy a napra ugyan lehet nézni, de az ő vakítóan fehér mosolyukra bizony nem. Viszont –velük ellentétben – az átlagemberek nap, mint nap megküzdenek ugyanezért, és mindenféle praktikát bevetnek, legyen az bármilyen költséges is. Tudjuk, a sárga fogak nem kimondottan nyújtanak esztétikailag lenyűgöző látványt. Különös veszélynek vannak kitéve a dohányosok és a kávéfüggőségben szenvedő koffeinimádók. Az ő számukra léteznek külön, speciális fehérséget elősegítő fogkrémek is, de sokan a házi praktikákban bíznak. Ilyen például a leginkább elterjedt eljárás: a hagyományos mészkőből készült krétapor. Az apró szemcsék remekül visszaverik a fényt, és ezzel palástolják az elszíneződést. Ugyan ez csak átmeneti, mégis tökéletes megoldás. Szintén ez a helyzet a por alapú szódával is, nem mellesleg a boltban kapható extra fehérítős fogkrémeknek is ez a két vegyület az alapanyaga. Persze, ízesebb trükkök is léteznek, az eper például ilyen. Egy kevésbé érett szem kesernyés ízét az almasav okozza, mely a fogakhoz dörzsölve lemarja annak felső, mikroszkópikusan érzékelhető réteget, ennek köszönhető a világosodás.
Ám ezt sem szabad túlzásba vinni, hiszen a mértéktelenség a fogzománc sérüléséhez vezethet. A másik jótékony gyümölcs a citrom. De amennyire látványos, legalább olyan veszélyes is. A citrommal, vagyis citromsavval való öblögetés ugyan árnyalatokat világosít, de maró hatása miatt óva intenek a szakemberek ettől a módszertől.
A spájzból vett okosságok ugyan egy-egy alkalommal hatásosak lehetnek, a legtartósabb eredményt mégis csak az orvosi beavatkozás garantálja. Nem mellesleg ellenőrizhetősége miatt abszolút kockázatmentes. A ma már legkorszerűbbnek számító eljárás lényege egy anyag felvitele. Ez azért nem végezhető otthon, mert a felvitt koncentráció szakmai felügyeletet igényel. Az alig egy órás eljárás teljesen fájdalommentes, bár többen számoltak be egy kellemetlen kísérő érzésről. A beavatkozás ugyan költséges, hiszen egy fogfehérítés átlagosan százezer forint, ám egy életre szóló befektetés! Persze, a kávéról, cigiről és vörösborról le kell mondani, sőt! Az eljárást követő pár hétben semmi színeset nem lehet enni, inni. Csakis kizárólag fehér dolgokat: kefir, joghurt, tej.
Katonás rendben
Nem csak a szín, hanem a rendezettség is könnyűszerrel módosítató a

fogdoktoroknak és fogtechnikusoknak köszönhetően. A fogszabályozás régen a kisgyermekek rémálma volt, de mára már egy erőteljes divathullám lett belőle. Nem csak kicsik, hanem nagyok is előszeretettel helyeztetik fel ezt a fém korrektort. Az őrületet persze az ipar is megpróbálta követni, ezért már kapható színes műanyag brikettes és porcelán változat is. A fogszabályozás a havonta ismétlődő húzást leszámítva fájdalommentes. Súlyosságtól, pontosabban kuszaságtól függ a hónapok száma. Az átlag körülbelül hat hónap és két év között van. De mit is számít az, ha az eredmény egy életre szól? A kusza fogsor esetenként már egy nappalra kivehető, éjszakai fogszabályozóval is rendezhető. Hogy ez utóbbi elég legyen, kisgyermek korban, minél előbb szakemberhez kell fordulni!
Csillogó drágakő
Miért csak az ujjunkon vagy a fülünkben viselhetnénk apró kis briliánsokat? Hiszen ott a rengeteg szabad felület a szánkban. Egy szép fogsorra mi sem hívhatja fel jobban a figyelmet, mint egy azon elhelyezett, csillogó kis ékszer? Ezek általában strassz kövek, de gyakori nemesfém változatuk is. A kíméletesebb eljárás során egy speciális ragasztóval rögzítik az ékszert, így áltagosan fél év az időtartamuk, de ezt nagyban befolyásolják viselőjük étkezési szokásai, harapási rendellenességei, vagy fogainak felszíne is.
A brutálisabb eljárás során az egészséges fogat kilyukasztják egy fúróval, és ebbe csavarozzák az akkor már piercingnek nevezett kis csecsbecsét. Ettől a módszertől a szakemberek óva intenek, hiszen hatalmas felelőtlenség egy egészséges fogat megroncsolni.
Hiába a legdivatosabb ruha kollekció, a legdrágább ékszer, a legfrappánsabb megjelenés, ha az ember mosolyából nem árad a magabiztosság. Egy mosoly pedig hogy is lehetne karakánabb, mintha egészséges és ragyogó? A szájhigiénia az a téma, melyről sohasem lehet eleget beszélni, hiszen nap mint nap életünk lényeges momentuma. Hogy minden olajozottan és rendben működjön, érdemes félévente felkeresnie fogorvosát egy rutinellenőrzésre. Így még a kezdetleges problémák is időben kiszűrhetőek és orvosolhatók!
Végül pedig – fogkeféket elő!