Ablak a világra
Egy jó műanyag nyílászáróval 30–35 évre is tervezhetünk

Ha valaki járt már a Barcelona híres sétálóutcájáról, a La Rambláról nyíló La Boqueriában, a világ talán leglátogatottabb piacán, az pontosan tudja, mit jelent a bőség zavara. Nincs olyan egzotikus déligyümölcs vagy édesség, amit ott ne szerezhetnénk be, de az elképesztő illat- és színkavalkádban nehéz a döntés. Bármihez is nyúljunk, biztosan a perifériánkba kerül több hasonlóan csábító portéka is. A bőség zavara legalább olyan gondot okozhat, mint a szűkös választék. A házépítők La Boqueriáját a nyílászárók jelentik: csak Magyarországon több száz cég kínálja csaknem harminc profilcsalád hetven-nyolcvanféle nyílászáró rendszerét. A bőség a hivatásos tervezőknek is fejtörést okoz: melyik vállalkozás termékét válasszuk a legjobb minőség, ár-érték arány eléréséhez?
A legtöbb vásárlói igény már alapkövetelmény

A nyílászárók kiválasztásakor sokan elsősorban az esztétikumra hagyatkoznak, mások a funkciót részesítik előnyben. – Vásárlói szemmel a legfontosabb szempontok között szerepel, hogy az ablak minél több világosságot, friss levegőt engedjen be, de közben minél jobb legyen a hő- és hangszigetelése. Rendelkezzen a falak penészedését megelőző résszellőzővel, esetleg zsalus szellőzőráccsal, vasalata legyen strapabíró, biztosítson könnyű nyitást és zárást. Tudni kell, hogy ezek manapság már alapvető követelmények, a legtöbb megbízható helyen elérhető termék megfelel ezeknek a jellemzőknek – nyugtat meg mindenkit Dallos Tamás.
Természetesen, mint mindenben, a nyílászárók esetében is vannak magasabb kategóriás és drágább, valamint alapfelszereltségű és olcsóbb termékek. Innentől kezdve elsősorban azt kell tudnunk eldönteni, hogy az egyes kereszteződésekben melyik irányba induljunk el a nyílászárók labirintusában, hogy az egyéni igényeinknek leginkább megfelelőnél kössünk ki.
Fából szebb a nyílászáró, de jóval drágább is

Sokan mégis a fából készült nyílászárókra esküsznek, aminek érthető okai vannak. Mindenekelőtt olyan esztétikus és természetes, amit semmilyen mesterségesen előállított anyag sem képes utánozni. – Azt azonban érdemes tudatosítani magunkban, hogy a fa nyílászárókat rendszeresen ápolni kell, ha meg akarjuk őrizni a szépségüket. Néhány évente felületkezelést kell végezni rajtuk, és le is kell festeni őket, mert ha kiszáradnak, nemcsak csúnyává válhatnak, hanem veszítenek a légzáró képességükből is. Tehát sokkal több macera van velük, mint műanyag társaikkal, ráadásul az áruk jelentősen magasabb – hívja fel a figyelmet Dallos úr. Ami a harmadik kategóriát, az alumínium nyílászárókat illeti, ezek a legdrágábbak, ugyanakkor a leginkább strapabírók és időt állók. A magas költségük miatt lakossági épületekbe, családi házakba ritkán építik be, inkább nagyobb épületeknél használják.
Légkamra, résszellőzés-funkció, kiemelésgátló

A legjobb nyílászáró is elrontható a beépítésnél

Végül muszáj szót ejteni arról, hogy a termék kiválasztásával még csak félúton járunk a végcél felé, hiszen a beépítés minőségén legalább olyan sok múlik, legyen szó akár ablakról, akár ajtóról. – Nem érdemes a kőművesére vagy a szomszédra bízni a beépítést csak azért, mert ő már látott ilyet valahol. Lehetőleg a kereskedő által ajánlott csapatot bízzuk meg a munkával, mert így elejét vehetjük számtalan parttalan vitának a garanciális kötelezettséggel kapcsolatban. Tartsuk észben, hogy a legjobb ablak vagy ajtó is elrontható szakszerűtlen beépítéssel, és egy átlagos nyílászáró is tökéletesen működhet, ha hozzáértők szerelték be – zárja szavait Dallos Tamás.

1. A fix ablak
Fix üvegfelülettel rendelkezik, nem nyitható nyílászáró, így például passzív ház esetében előnyös, hiszen akkor ajánlott, ha a helyiségben nincs szükség nyitható ablakra, csak egy olyan felületre, amin keresztül sok fény áradhat be. Fontos tudni, hogy három négyzetméternél nagyobb ablak esetén biztonsági üvegezés szükséges.
2. A nyíló ablak
Ez a típus egyszárnyú, oldalra nyílik, és a nyitás iránya megválasztható balra is, jobbra is. Attól függően, melyik irányba szeretnénk nyitni, egy kilincs helyezkedik el az ablakszárny oldalán.
3. Bukó ablak
Szintén egyszárnyú, felülről buktatható ablak. A kilincs az ablakszárny felső részén helyezkedik el, és olyan helyre érdemes tenni, ahol az elsődleges szempont a szellőztetés. Például előnyös lehet a fürdőszobában, ahová nem szokás nagyobb méretű ablakot tenni.
4. Bukó-nyíló ablak
Egyszárnyú, de olyan típus, ami egyik irányban nyitható, plusz bukó funkcióval is el van látva. A kilincs az egyik oldalán helyezkedik el, attól függően, hogy melyik irányba nyílik. Ezt kedvelik a legtöbben, a legáltalánosabb típus, szerkezetileg és statikailag is stabil.
5. Tokosztott bukó-nyíló ablak
A tokosztott azt jelenti, hogy többszárnyú, két irányba is nyíló ablakszárnyakból áll, amelyek bukó funkcióval is rendelkeznek.
6. A középen felnyíló bukó-nyíló ablak
Ennek a típusnak két szárnya van, az egyik nyíló, a másik bukó-nyíló. Amikor mind a két szárnyát kinyitjuk, középen nem marad függőleges osztás. A kilincs a bukó-nyíló szárnyon helyezkedik el.