Hány Európai Unió létezik?
A magyar agrárium tapasztalatai egy gazdálkodó szemével

– Az agráriumban dolgozók híresek kellően józan eszükről…
![[title-raw]](/sites/presztizs.com/files/imagecache/cikk_fekvo_320px_bal/images/hany-europai-unio-letezik-3242.jpg)
![[title-raw]](/sites/presztizs.com/files/imagecache/cikk_allo_320px_jobb/images/hany-europai-unio-letezik-3244.jpg)
–Létező rendelet szerint minden üzlet 80 százalékban hazai termékeket kell, hogy kínáljon…
– Minden rendelet annyit ér, amennyit abból betartanak… Vagy nézzük meg a rendeleteket a csatlakozás óta! Ha a körülményeket javító intézkedéseket hiányoljuk, arra hivatkoznak, az nem eu-konform! De ha új rendeletek lépnek életbe, az uniós rendeletek szigorúságát itt „négyzetre emelik”. Miért nem lehet nálunk a tejet begyűjteni a falvakból, miért számolják fel a kistermelői hálózatot, amikor Ausztriában sok helyen ma is kannákban gyűjtik a hegyekben a tejet? Ők nem az unió része? Miért van, hogy a sífelvonóik a trágyak
upacok felett mennek, s nem kell építeniük több száz millióért trágyatárolókat, nekünk pedig muszáj! Miért nem egyformák a rendeletek a tagállamokban, miért kell nekünk mindenben duplán megfelelni?
![[title-raw]](/sites/presztizs.com/files/imagecache/cikk_allo_320px_bal/images/hany-europai-unio-letezik-3245.jpg)
– Szándékos ez Ön szerint?
– Nem állítom, lehet, hogy rossz értelmezésből fakad, de az egész eredője, hogy a magyar parasztnak legolcsóbb egy nagy lakatot venni és bezárni a gazdaságát. Akkor a multi valóban mondhatja, kérem, azért nem árulok magyar terméket, mert nincs! Holott a gazdák jól felnőttek a feladatokhoz, az adminisztrációban is. Mit kapnak cserébe? Idén áprilisban a 2009-es földalapú támogatást még mindig nem! Arra hivatkoznak, júliusig kell kifizetniük. Információim szerint szinte az összes országban kifizették tavaly októberre, nálunk miért nem?
– Beszéljünk az AKG-programról!
– Bárki részt vehetett és vett is benne, viszont csak azok nyertek, akiknek kérődző állataik vannak. Ámítás volt? Miért nem csak nekik hirdették meg a programot? Ha előre tudjuk, nem pályázunk. Az 1300 milliárd forintnyi támogatási lehetőséghez kapcsolódó pályázatok bonyolultsága pedig elképesz
tő. Százszor is meggondoljuk, részt vegyünk-e ezekben. Arról nem is beszélve, hogy minden pályázat szinte száz százalékban utófinanszírozott, és ez egy alulfinanszírozott ágazatban, mint a miénk, nagyon megnehezíti a pályázók dolgát. Egy-egy projekt beadástól elbírálásig, majd ellenőrzésig, és kifizetésig évekig eltarthat, közben minden megváltozhat. Ezért is áll elő az a helyzet, hogy tömegével nem valósulnak meg nyertes pályázatok. Mi lesz azzal a pénzzel? Nem tudjuk majd lehívni, ugyanis vészesen közelít a költségvetési ciklus vége!
![[title-raw]](/sites/presztizs.com/files/imagecache/cikk_fekvo_320px_jobb/images/hany-europai-unio-letezik-3243.jpg)
– Mindezek után mit várnak idén a magyar agrárvállalkozások?
– Más országban a valódi vidékfejlesztés a valós helyben lakásra épít. Lehetőséget teremt, hogy ott éljen mindenki, ahol a gyökerei vannak – így emelkednek ki a szürke átlagból. Érthető, hogy életelemük védeni saját környezetüket. Nálunk, úgy érzem, a fejlesztések a fogyasztói réteg bestabilizálását célozzák, akik majd bemennek ama bizonyos multi áruházába. Ha egy gyerektől tegnap elvettem a játékát, ma nem tudom rávenni, hogy játsszon. Valami ilyesmi zajlik idehaza. A magyar paraszt pedig nem akar mást, csak hagyják békében dolgozni!
(X)
Agrofil 2000 Kft.
Tel.: +36-34-568-078