Befektetési tanácsok egy helyen
Hová lesz a pénz, amit nem költünk el?

Korosztályonként és élethelyzetenként is változik, kinek milyen célú megtakarítási és befektetési forma lesz a legvonzóbb. Egy fiatal pár számára a lakhatás kérdése a leginkább aktuális, később a gyermekek életkezdésének támogatását kell megoldani, végül pedig a nyugdíjcélú megtakarítások a relevánsak. Emellett népszerű befektetési formák a különböző államkötvények, részvények, ingatlanok. Szakértők segítségével jártunk utána a lakossági-, valamint a kis- és középvállalkozói szféra számára legvonzóbb befektetési lehetőségeknek.
Lakástakarék

Smodics Gabriella személyi bankár elárulta, hogy a lakástakarék-pénztári szerződések teljesítése során nagyon oda kell figyelni, hogy minden hónapban megérkezzen a számlára a szerződésben kikötött havi megtakarítás, mert az állami támogatást megadott időközönként adják, és csak azokra a hónapokra jár, amelyekre a befizetés beérkezett. Amennyiben jóváírták a számlán az állami hozzájárulást, és valaki csak azt követően rendezi az elmaradásait, utólag a kimaradt hónapokra már nem kap kiegészítést.
Életkezdési befektetések
Ezekkel a hosszú távú befektetésekkel kezdetben – például tíz évig – nagy hozamú, de kockázatos részvényalapok felé irányítják a befektetőket, később – mondjuk öt évig – a megtermelt pénzt részvényekből és kötvényekből álló vegyes alapba helyezik, amely kevésbé kockázatos, így kisebb hozamot is jelent. Végül az utolsó három évben már államkötvényekbe vagy garantált alapokba fektetik a pénzt. Ez egy olyan általánosan bevett szokás, amit az igazán nagy befektetők is gyakran alkalmaznak.
Egyre ismertebb életkezdési befektetés Magyarországon a Babakötvény, amely azoknak a családoknak jelenti a leghatékonyabb támogatást, akik nem tudnak havi ötezer forintnál többet megtakarítani a gyermekeik számára. Ugyanakkor a piacon sok, ennél nagyobb hozammal kecsegtető ajánlatot is találunk, viszont mindenképp ez a legolcsóbb és a legegyszerűbb konstrukció. Ha fegyelmezetten utaljuk a havi ötezer forintokat, 19 év múlva 2 millió 339 ezer forintja lesz a gyermekünknek. Ez az összeg jól jöhet például tandíjra, de önerőre is a lakásvásárlásnál.
INFORMÁCIÓ
2018. februárban 1,4 milliárd forinttal több Babakötvényt vásároltak, mint az előző hónapban. Ez önmagában még nem kiemelkedő, de bíztató, hogy a megemelt kamatnak köszönhetően az állomány egy hónap alatt 3,7 százalékkal nőtt. Márciusban is jelentős maradt a kereslet a Babakötvények iránt. A jelenleg 5,4 százalékos kamatot fizető kötvények állománya idén már 10,7 százalékkal, 42,3 milliárd forintra növekedett.
Állampapírok

2012. óta egyre népszerűbbek az állampapírok – mondja Nagy Bertalan befektetési tanácsadó és üzletfejlesztési igazgató. Ennek oka egyrészt a likviditás, azaz hamar pénzre válthatók, másrészt az állampapírok nemcsak az inflációt követik, hanem azon felül is kamatoznak. Így egy hároméves magyar állampapírnál akár a 3,5–4%-os hozam is elérhető, tehát belátható időn belül piac fölötti hozamot lehet elkönyvelni.
A szakember szerint a portfóliót két részre érdemes osztani. Egyfelől jó fenntartani egy likvid állományt, amelyhez bármikor hozzá lehet nyúlni: erre a célra egy féléves vagy egyéves állampapírt tanácsol. Emellett szükség van egy hosszabb távú befektetésre, mint például a hároméves állampapírra vagy az inflációkövető magyar államkötvényre, illetve befektetési alapra.
ÖTLET
Akik számára a 20-30 vagy 50 ezer forint túlságosan alacsony havi megtakarításnak tűnik, ezért nem gondolkodnak kis összegű befektetésekben, azoknak jó lehetőség a befektetési alap. Ha ugyanis a havi alacsonyabb összegből kigyűjtenek 200 vagy 500 ezer forintot, ezzel már hozzáférhetnek a befektetési alapokhoz, amelyekben hazai meg külföldi kötvények és részvények vannak. Miután elhelyezték az első nagyobb összeget, folyamatosan egészíthetik ki a portfóliót minden hónapban újabb 20-30 vagy 50 ezer forinttal. Az is gyakori megoldás, hogy valaki összegyűjti a pénzét és 200-300 ezrenként hoz befektetési döntést: megvesz egy állampapírt vagy egy másik típusú befektetési alapot.
Részvények

Itt is a portfólió megosztása az optimális: ne tegye fel senki minden pénzét egyetlen részvényre! Havi 20-30 ezer forinttal nem érdemes részvényvásárláson gondolkodni, ugyanis mindig van kötési díj, ami minimum ezer forint. Tehát ha valaki 10 ezer Ft-ért venne részvényt, akkor annak 10% a díja, míg 100 ezer forintos vásárlás esetén csak 1%. Kevesebb pénzből tehát inkább részvényalapba fektessünk! Ebben az esetben többféle részvény vásárlását javasolják a szakértők, akár 20-30 ezer forintért is, bár az ezer forintos kötési díj ilyenkor nagy veszteséget jelent. Az ideális összeg minimum 100 ezer forint lenne.
Ingatlanok
Lakást nem csak a lakhatási gond enyhítésére vásárolnak. Főleg azok számára jelent jó befektetési lehetőséget, akiknek már van néhány megtakarított milliójuk. Az ingatlanvásárlás két formában termelhet profitot: ha a megvásárolt lakás értéke az idő múlásával emelkedik vagy bérbeadás révén. Soóki-Tóth Gábor ingatlanpiaci elemző szerint az átlagos hozamok 3-10% között alakulnak.
A befektetőket az értéknövekedéssel és bérbeadással megszerezhető hozam motiválja: olyan lakásokat vásárolnak, amelyekre bizonyos célcsoportok biztos vevők, és várhatóan az ingatlanok értéke is növekedni fog. Ilyen célcsoport a felsőoktatásban részt vevő diákok, a pályakezdő fiatalok, a munkalehetőségek miatt városba települő családok és azok a külföldiek, akik nagy nemzetközi cégek alkalmazásában rövidebb-hosszabb ideig ideköltöznek. Ugyanakkor számos befektető az idegenforgalomban rejlő lehetőségeket célozza meg, amikor lakásait bérbe adja, ráadásul a szálláshely-szolgáltatást közvetítő internetes piacterek ezt a tevékenységet jelentősen megkönnyítik.

A kisbefektetők jellemzően úgy gondolják, hogy nekik soha nem lesz 20-30 milliójuk egy lakásra – számolt be Nagy Bertalan befektetési tanácsadó. Ezt a pénzt elő lehet teremteni úgy, hogy kezdetben csak egy lakás árának a 10%-át kell félretenni, és abból lehet venni egy garázst. Nem kerül többe 2-3 millió forintnál, és ugyanúgy ki lehet adni, mint egy lakást, havi 10-20 ezer forint bevétellel számolva. A „garázs-befektetéseket” mindaddig folytathatjuk, amíg összegyűlik a pénz a 20-30 milliós lakásra.
A garázsok piacán a hozamok tekintetében is ugyanazok az arányok működnek, mint a lakáspiacon. Attól sem kell tartani, hogy rövid időn belül összeomlik. Az elmúlt három évben nagyjából megduplázódtak az árak. Ráadásul ez a befektetési tipp nemcsak Budapesten válhat be, hanem bármely városban, ahol sok a társasház és kevés a parkoló.
Ingatlanok bérbeadásánál meghatározó szempont az elhelyezkedés. Azok a városrészek a legalkalmasabbak a bérbeadására, amelyek rendezettek, jó a tömegközlekedés. Tovább növeli az ingatlan értékét, ha a felsőoktatási, egészségügyi intézmények és a család számára releváns munkahelyi övezetek kényelmesen elérhetők.
Nyugdíj célú befektetések

Magyarországon az állam egyértelműen az öngondoskodást ösztönzi, amikor a magánszemélynek ad személyi jövedelemadó visszatérítést, nem pedig a cégeknek vagy más intézményeknek – fogalmazott Sebestyén András nyugdíjszakértő. A legjobb, ha valaki már az első fizetéséből elkezd a nyugdíjára félretenni, mert akkor elegendő lesz a bére 7-10%-át erre a célra fordítania.
INFORMÁCIÓ
Ma, Magyarországon leggyakrabban havi 20-30 ezer forintos befektetésekre kötelezik el magukat az emberek, így körülbelül 60 ezer forintnyi évi SZJA-t igényelhetnek vissza, feltéve, ha van visszaigényelhető személyi jövedelemadójuk. Egy harminc éves nyugdíjstratégia esetében a hozamok és az állami támogatás végül már többmilliós tételt jelentenek.
Amennyiben valakinek 30 éve van a nyugdíjig és a jövedelme 10%-át félreteszi, az a nyugdíjba menetel után 15 évig ugyanazt az összeget megkapja, mint amennyi a fizetése volt előtte.
Hol a maradék pénz?

A mikró- és kisvállalkozások számára első lépésként a reálszférába való befektetések relevánsak – valójában saját fejlődésük finanszírozása az elsődleges cél: képzéseikre, gépeik modernizálására, irodabővítésre vagy új piacok szerzésére költenek. Jellemzően minden pénzüket fel is emészti az önfenntartás, így fejlesztésre alig marad.
Ki nevet a végén?
Úgy a lakossági szektorban, mint a vállalkozásoknál nyilvánvaló, hogy amennyiben nem költjük el, a pénznek tudunk helyet találni akkor is, ha kevés marad belőle a hó végére. Mindenképpen az nevet a végén, akinek sikerül a leghatékonyabban fialtatnia a maradékot. A takarékosság és az öngondoskodás értékeit egyrészt már a nevelés során kell átadni, másrészt viszont sokat tehetünk a pénzügyi kultúra fejlesztéséért a széleskörű tájékozódással és fontos döntéseinknél a megfelelő szakemberek bevonásával.