Fedezékbe! Aranyélet válság idején

A természet adósai vagyunk, és a tartozásunk egyre nő
Ritka, különleges tulajdonságai révén elpusztíthatatlan, nehezen hozzáférhető, ugyanakkor imponáló külleme miatt hiú emberi vágyaink céltáblája lett. A legtöményebb maró anyagoknak is ellenáll, ezért a nemesfémek királyának nevezik. A világon eddig kitermelt összes aranymennyiség elfér egy 20 méteres élhosszúságú kockában, és óvatos becslések szerint még nagyjából 50 ezer tonna aranytartalék lehet a Földön. A legnagyobb lelőhelyet Dél-Afrikában jegyzik, az éves kitermelt aranymennyiség 40 százaléka innen kerül ki. Hatalmas bizalom övezi az aranyat mint befektetési és tartalékeszközt, hiszen a világon mindenhol elfogadják végső fedezetnek pénzügyi, gazdasági ügyletek biztosítására.
A kapitóliumi ludak aranyba foglalt története

Fifikás védelem a tolvajok ellen
Mivel a korai aranypénzek nem szabályos formájú nyomatok voltak, egyrészt könnyen megkoptak, másrészt egyszerű volt „meglopni” az érméket. A kezdetleges érmenyomtatók ugyanis egyenetlen kontúrokkal készítették a pénzeket, amelyeknek a széléből a találékony ügyeskedők lefaragtak egy kis darabot, amitől nyilván kevesebbet ért a pénz. Végül a XVII. századi Isaac Newton angol fizikusnak és alkimistának köszönhetjük a lopás elleni védelem bevezetését: az érmék vésett kontúrját. A bordázott pénzt már nem lehetett mesterségesen koptatni, reszelni, így tartósabbnak bizonyult használat során. Ugyancsak Newtonnak hálálkodhatunk az aranystandard bevezetéséért, vagyis az arany értékének törvényben való rögzítéséért. 1717. szeptember 21-án ugyanis levélbe foglalta álláspontját a pénzérmék arany- és ezüsttartalmáról, ennek következtében rögzítették az aranyérmék átváltási arányát a nemzetközi piacon.
Aranyos logika

Élénkülő kereslet, növekvő árfolyam
A világ összes éves aranyszükséglete 3600 tonna, ám az évente kitermelhető mennyiség 2700 tonna körül mozog. Az utóbbi években ismét megnőtt az arany iránti kereslet: az Arany Világtanács (World Gold Council) 2018-as adatai szerint tavaly összességében 651,5 tonna arannyal növelték tartalékaikat a jegybankok. A legnagyobb kitermelő országok, melyek egyben a legnagyobb jegybanki aranytartalékot is jegyzik: Dél-Afrika, Kína, Ausztrália, Oroszország és az Amerikai Egyesült Államok. Árfolyam tekintetében pedig a tavalyi év azonos időszakához képest 20 százalékos növekedés tapasztalható: jelenleg egy uncia arany 1500 USD fölött jár a 2018-as 1200 USD-hez képest.
Mennyi aranytartalékunk van?

A fizikai aranytól a befektetési aranyig
Hogyan működik az „aranyba foglalt” biztonság, ha a fizikai arany mennyisége szinte állandó? Éppen ez a lényege a fedezetnek: minden befektetés végső viszonyítási pontja a fizikai arany értéke, amely időszakosan felértékelődik vagy éppen csökken, de sosem inflálódik értéktelenné. Mivel azonban a fizikai arany nem megsemmisíthető, stratégiai kérdés, hogy ki birtokolja, hiszen a világ minden országában elfogadják fedezetként. A befektetési arany pénzpiaci termék: az arany értékesítésére kialakított konstrukciókat jelenti, a kereskedésben használt mennyiségeket és formákat. Alapszabály, hogy a befektetési arany a maximális tisztaságú nemesfémet jelenti: legalább 995 ezrelék tisztaságú aranytömböket, aranyrudakat vagy 900 ezrelék tisztaságú, az 1800. év után vert, egykor forgalomban lévő aranypénzt.