K-1 – gigászok harca
Szervezésben a legjobbak közé tartozunk


A gyökerek a japán Oszakába nyúlnak vissza, itt alapította meg 1980-ban Kazuyoshi Ishii, Seidokan karate iskoláját. Két évvel később, Seido Kaikannal megrendezték az első Teljes Japán Karate-Do versenysorozatot, majd Ishii elnökletével megalakult a Japán Budo Promotion Association. Seido Kaikan az USA-ban is megismertette az egyre népszerűbb sportágat, ahol több nagy versenyt rendeztek a harc mellett a show-ra is fogékony jenkiknek. 1993-ban,
Tokióban került lebonyolításra az első K-1 Grand Prix, ahol több mint tízezren tapsoltak Branco Citatic győzelmének. Mára a K-1 kitermelte világsztárjait, teljes gőzzel dübörög, a japán nyolcas döntőre kvalifikáló kontinentális viadalokon a nézőszám a 40 ezret is eléri, a távol-keleti fináléban pedig 80 ezren bíztatják az elit mezőnyének tagjait. A tradicionális Japánban kultusszá nőtte ki magát a K-1, a legnagyobb sztárokat a nemzeti hősöknek számító szumó bajnokokkal emlegetik egy szinten. A felkelőnap országának K-1-rajongói számára viszont nagy fájdalom, hogy szupernehézsúlyban nem tapsolhattak még hazai világbajnoki sikernek, Musashi ezüstje volt eddig a csúcs.


Első magyar résztvevőként – azóta is egyetlen profi kick-boksz világbajnokunk – a debreceni Tumbász József és edzője, Katona Attila kapott meghívást japán K-1 viadalra. Az alsó súlyhatárt éppen csak súroló fighter győzelemmel kezdett, ám sérülése megakadályozta abban, hogy tovább küzdjön. „Tumbi” sportágba beleszerető mestere
azonban a fejébe vette, elhozza Magyarországra a K-1-et. Felvette a kapcsolatot Kazuyoshi Ishiivel, ám ekkor még esély sem volt arra, hogy a K-1 kitegye a lábát Japánból. 2000-ben enyhült a szigor, a show „átjött” Európába, s az összecsapásokon külföldi licenccel már magyar versenyzők is meccseltek. 2001 decemberében a magyar viadal rendezéséről szóló dokumentumra is rányomták a pecsétet, így 2003 augusztusában a licencet birtokló FSPU Hungary szervezésében megrendezésre kerülhetett az első K-1 Magyar Nagydíj. 2008-ban már Budapest adhatott otthont a K-1 WordGrand Prix Final Elimination állomásának. A sportcsatornáknak köszönhetően FSPU rendezvényeit világszerte milliók kísérik figyelemmel.



A magyar versenyzők felkészültsége még elmarad a hazai viadalok szervezésének szintjétől, legjobbjaink az európai élmezőnybe kerüléssel próbálkoznak. Tehetségekben nincs hiány, a honi küzdősport rajongók bíznak benne, hogy két-három év múlva már magyar fighter is részt vehet a japán világbajnoki nyolcas döntőn.
K-1-szabályok

A viadalokat egy 7,2x7,2 méteres szorítóban rendezik, ez szélesebb a hagyományos ökölvívó-ringeknél. Erre elsősorban a rúgások, és a nagyobb ívű technikák miatt van szükség. A nehézsúly alsó súlyhatár 86,18 kilogramm. A mérkőzések menetideje 3x3 perc, ha a bírák nem tudnak dönteni, újabb 3 perces felvonásra küldik a feleket. A nagy tornákon nyolc harcos küzd az elsőségért.
A pontozásnál négyféle szempontot vesznek figyelembe: a leütések számát, az ellenfélnek okozott sérülés mértékét, a szabályos, tiszta ütéseket és a támadó szándékot.
A szabályrendszer a következő harci technikákat engedélyezi:
- egyenes rúgás testre vagy fejre
- köríves külső combrúgás
- köríves testrúgás
- köríves fejrúgás
- oldalsó rúgás
- forduló egyenes rúgás
- köríves belső combrúgás

- ugró rúgás
- térdrúgás
Tilos viszont a fejelés, a könyökkel történő, valamint a tarkóra mért ütés! Nem megengedett a harapás, fojtogatás, az ágyék támadása, és a judóban használt dobások. Nem szabad megütni a földön fekvő ellenfelet, és a bíró "állj" szava után nem lehet tovább folytatni a harcot.
K-1 WORLD GP világbajnokok
1993 : Branko Cikatic (Horvátország)
1994 : Peter Aerts (Hollandia)
1995 : Peter Aerts (Hollandia)
1996 : Andy Hug (Svájc)
1997 : Ernesto Hoost (Hollandia)
1998 : Peter Aerts (Hollandia)
1999 : Ernesto Hoost (Hollandia)
2000 : Ernesto Hoost (Hollandia)
2001 : Mark Hunt (Új-Zéland)
2002 : Ernesto Hoost (Hollandia)
2003 : Remy Bonjasky (Hollandia)
2004 : Remy Bonjasky (Hollandia)
2005 : Semmy Schilt (Hollandia)
2006 : Semmy Schilt (Hollandia)
2007 : Semmy Schilt (Hollandia)
2008 : Remy Bonjasky (Hollandia)
2009. Semmy Schilt (Hollandia)
K-1 WORLD MAX világbajnokok
(A K-1 MAX a 70 kilósok versenye)
2002 : Albert Kraus (Hollandia)
2003 : Masato (Japán)
2004 : Buakaw Por. Pramuk (Thaiföld)
2005 : Andy Souwer (Hollandia)
2006 : Buakaw Por. Pramuk (Thaiföld)
2007 : Andy Souwer (Hollandia)
2008 : Masato (Japán)
2009: Giorgio Petrosyan (Olaszország)

K-1 nehézsúlyú bajnokok
2007: Badr Hari (Marokkó)
2008: Badr Hari (Marokkó)
2009: Kyotaro (Japán)
K-1 Magyar GP-győztesek
2003 : Meiszter Gábor
2004 : Denis Grigoriev (Ukrajna)
2005 : Karacs Attila
2006 : Zabit Samedov (Fehéroroszország)
2007 : Török Dániel
2008 : Rácz Dénes
2009 : Nagy Tibor
A cikk a Vitalpont3000 Oktatási és Referencia Centrum támogatásával készült.
Vitalpont3000 Centrumban nem csak sportsérülések gyógyításával foglalkoznak, módszereiknek köszönhetően sokan távoztak már gyógyultan az intézményből. A centrum szakemberei továbbra is várják az egészségügyi gondokkal küzdőket.
Vitalpont3000 Centrumban nem csak sportsérülések gyógyításával foglalkoznak, módszereiknek köszönhetően sokan távoztak már gyógyultan az intézményből. A centrum szakemberei továbbra is várják az egészségügyi gondokkal küzdőket.