Öregebb a Hold, mint gondolnánk

A kutatócsoport tagjai az Apollo által gyűjtött talaj- és kőzetminták vizsgálata során különösen nagy figyelmet szenteltek a cikron ásványdarabokra. Ezek korát próbálták meghatározni az úgynevezett radioaktív izotópok bomlási idejének figyelembevételével. A nagyjából homokszemnyi méretű darabok analizálásával az a megállapítás született, hogy a Föld kísérője a Naprendszer születése utáni 60 millió éven belül jött létre. Mivel a Naprendszer a tudósok szerint mintegy 4,6 milliárd évvel ezelőtt alakult ki, a Hold keletkezését is erre az időszakra datálják.
A kutatás vezetője amerikai lapoknak nyilatkozva kijelentette: a Hold a nagyjából 4,54 milliárd éves Földről leszakadt törmelékből jöhetett létre. Hozzátette, a közeljövőben további minták elemzése fog megkezdődni, ugyanakkor nem gondolja azt, hogy ezek eredményei jelentősen megváltoztatják mostani becslésüket.
Mint ismert, Az Apollo 14 űrhajósai, Alan Shepard és Edgar Mitchell Holdra szállásukkor több mint 41 kilogramm kőzetet gyűjtöttek a Fra Mauro nevű fennsíkon. Az asztronauták két alkalommal tettek holdsétát, és összesen kilenc órát töltöttek az égitest felszínén.