Pilóta nélkül – hírszerzés, felderítés, megfigyelés

Az az elv, miszerint a fejlett autonóm rendszerek és a mesterséges intelligencia révén bővíteni lehet a légierő operatív hatókörét, egyre inkább valóság más katonai területeken is. Az önvezető gépek minden feladatra képesek, amelyek a terhelés nagy részét leveszik a pilóták válláról, legyen szó mérnöki, biztonsági, karbantartási műveletekről. A harcászati szakembereknek azt kell meghatározni, hogy ez az új helyzet miként befolyásolja az ember irányította repülőgépek szerepét, felelősségét, hatáskörét. Hozzáértők szerint a távvezérelt repülőgépek terve sokkal hamarabb megvalósulhat, mint az automatizáció más aspektusai.
A jövő katonai drónja pedig éles (harci) helyzetben is földet érhet, ahol kell, leszáll, hiszen térképeket tárol a kifutópályákról, ahol manőverezhet. Ez rövid távon valósággá válhat.
De nemcsak drónokról van szó: az automatizálás és az AI lendületet ad az elemzőknek, akik adatigényes információkat gyűjtenek orvosi vagy adminisztratív szakembereknek, akik rengeteg nyilvántartást vezetnek, a karbantartó repülők pedig szimulálják az alkatrész-behelyezést, mielőtt a javítást elvégzik, sőt egyszer majd lopakodó vadászrepülőgépek szállnak egymás mellett biztonsági drónokkal – ez viszont még a távolabbi jövő.