A „kenguruk földjén” nincsenek kerítések
Ausztráliában járt a népszerű zongoraművésznő

Bringával a homokos parton, a világ végén
![[title-raw]](/sites/presztizs.com/files/imagecache/cikk_fekvo_320px_bal/images/a-kenguruk-foldjen-nincsenek-keritesek-3270.jpg)
– Férjemmel és Kristóf fiammal az év végi ünnepek idején egy hónapot töltöttünk Ausztráliában. Közel 45 ezer kilométer tettünk meg, ötvennyolc órát töltöttünk a levegőben, nyolc fel- és leszállással. Utunk első állomása Szingapúr volt, ahol az ázsiai kultúra, az építészeti csodák és az ínyenc falatok nagyon megragadtak. Ezt követte egy hónap Ausztrália, ahol megismerkedtünk a nagy metropoliszokkal, jártunk az aranyásók földjén, átéltünk számos izgalmas kalandot és mindent elsöprő vihart a trópusokon. Hallgattuk az esőerdő különös neszeit, de a legnagyobb élmény
az volt, amikor hármasban bringáztunk az óceán és pálmaerdő közötti ötven méter széles, homokos parton, mondhatni a világ végén, ahol rajtunk kívül senki sem járt. Belekóstoltunk az óceánparti piknikezésbe, ami ott már életformává vált, mint ahogy a barbecau, azaz a kerti sütögetés is. Utazásunkat Bangkokkal zártuk, elveszítve mindazt a nyugalmat, amit megtaláltunk az aboriginálok földjén, hiszen hatalmas nyüzsgés, hangzavar, káosz jellemzi ezt a várost.azaz a kerti sütögetés is.
![[title-raw]](/sites/presztizs.com/files/imagecache/cikk_allo_320px_jobb/images/a-kenguruk-foldjen-nincsenek-keritesek-3269.jpg)
Az egész utazás alapvetően aktív pihenésre épült, de utolsó napjainkat koncertszervezéssel tarkítottuk. Bemutattak néhány lehetséges támogatónak, szervezőnek, így esélyt látok jövőre egy hosszabb turnéra. Nagy érdeklődéssel fogadták zenéimet, elsősorban mediterrán hangvétele miatt, ott azért hiányzik ez a fajta tüzesség. Jó lenne meghódítani Cook kapitány földjét, hajóskapitányként is szívesen megyek, de azért inkább maradnék a zongora mellett.
A zivatar jó a földnek, a meleg érleli a sárgabarackot
![[title-raw]](/sites/presztizs.com/files/imagecache/cikk_fekvo_320px_bal/images/a-kenguruk-foldjen-nincsenek-keritesek-3265.jpg)
– Az ott élők mentalitása alapvetően más. Nyugodtak, tisztelik egymást. Pozitív életörömet sugároznak, toleránsak, nyitottak minden újdonságra. Barátságosak, nem zárkóznak be csigaházukba. Nincsenek kerítések, a szomszédokkal baráti a kapcsolat. Amikor megérkeztünk, a férjem nagybátyja szólt, hogy a szomszédok meghívtak bennünket egy kis karácsonyi összejövetelre, van-e kedvünk átmenni. Hozzáteszem, Csaba két nagybátyja és azok családja egy szót sem beszélnek magyarul, német édesanya nevelte őket és hatéves koruktól kint élnek. A szomszédok sem magyarok, akiknek bármilyen kötődésük lehetne kicsinyke hazánkhoz. Elképzeltem fordítva, hogy jönnek Ausztráliából a rokonok, s a szomszéd töltött káposztával fogadja őket, hát jót mosolyogtam magamban.
![[title-raw]](/sites/presztizs.com/files/imagecache/cikk_fekvo_320px_jobb/images/a-kenguruk-foldjen-nincsenek-keritesek-3267.jpg)
Nem tapasztaltam ellenségeskedést, harácsolást, rohanást. Helyén van az értékrend, tisztelik a tudást. A szabályok betarthatók, mert normális emberek hozzák normális embereknek. Számomra volt azért egy-két túlzás is, amikor például vártunk a körforgalomban egy távcsővel érzékelhető biciklisre. De ott ki merném engedni a gyermekemet a parkvárosi utcába labdázni, biciklizni. Itthon tízévesen a kertben bringázik körbe-körbe.
Rántott cápa, pácolt emu, kengurufarok leves, krokodil grillezve
![[title-raw]](/sites/presztizs.com/files/imagecache/cikk_fekvo_320px_bal/images/a-kenguruk-foldjen-nincsenek-keritesek-3266.jpg)
– Bevallom, nem fogott meg az ausztrál konyha. Ami ízlett, most ettem először – no, majd kapok az állatvédőktől –, az a rántott cápahús. A helyi vadhúsokat – pácolt emut, kengurufarok-levest, grillezett krokodilhusit – majd legközelebb. Nem nekem való az angolos steak sem, így a kulináris élvezeteket leginkább a távol-keleti ízekkel pótoltam, azok közül is a nepáli volt a legízletesebb. Bár ritkán iszom, de most meggyőződtem róla, hogy az ausztrál borok, sörök világszínvonalúak. Ezzel kapcsolatos példa a vendégszeretetről: betértünk kora délután a PumpHouse nevű kocsmába, régen innen nyomták a gőzt szállodákba, bankokba, s egy pultos fiú rögtön felajánlotta, hogy mesél nekünk. Aztán, mikor indultunk volna, megkérdezte, nem kóstolnánk-e meg a hely söreit. Elénk rakta a poharakat, s azt mondta, legyünk a vendégei. Egyébként alkohol nem kapható, csak italboltban, ott is barna zacskóban. Mondtam is a férjemnek mikor kijött a boltból, na, most már legalább mindenki tudja, hogy iszol.
– Zene, művészet?
![[title-raw]](/sites/presztizs.com/files/imagecache/cikk_allo_320px_jobb/images/a-kenguruk-foldjen-nincsenek-keritesek-3268.jpg)
– Vágyik-e vissza?
– Nincs nap, hogy ne jutna eszembe, milyen érzéseim voltak ott nap, mint nap. Folyamatosan vágyódom egy élhetőbb közegre, ahol talán jobban illeszkednek az általam elképzelt puzzle-részecskék, de azt is tudom, hogy a szomszéd fűje mindig zöldebb. Sok helyen leírták, hogy elköltözöm végleg, pedig én csak annyit nyilatkoztam, hogy tanakodunk. Szóval, jöjjön az igazság: Nyáron visszatérünk oda is és Magyarországra is! Egyelőre maradjunk ennyiben.